5 нестандартних питань лікарю-лаборанту

Напередодні професійного свята ми мали розмову із лікарем-лаборантом Лебединської лікарні Ларисою Демиденко-Смірновою. Інтерв’ю ми вирішили зробити корисним для людей. Тож, говорили про різне: харчування, жіноче здоров’я і навіть про наркотики.
❓Які дослідження організму ви вважаєте незамінними для будь-якого віку і незалежно від статі людини?
✅Розгорнутий клінічний аналіз – це завжди інформативно. Він дозволяє оцінити стан здоров’я пацієнта. А вже потім, маючи певну інформацію, можуть бути біохімічні та імунологічні дослідження. Контроль за правильністю проведення дослідження є одним із основних завдань лікаря-лаборанта. Те, як люди вимірюють, наприклад, рівень цукру в крові в домашніх умовах, не дасть тієї точності і якості, які ми отримуємо в лабораторії.
❓У питаннях харчування люди традиційно діляться на тих, хто постійно на дієті, і тих, хто їсть все, бо життя надто коротке, щоб себе обмежувати. Які лабораторні дослідження ви б порадили і тим, і іншим?
✅Печінкові проби важливі і для прибічників обмежень у їжі, і для тих, хто не замислюється над своїм харчуванням. В обох випадках основне навантаження лягає на печінку. Також не варто забувати, що харчування кілька десятків років тому і в наші дні – це принципово різні речі. Зараз їжа має стільки добавок, що ті дослідження, котрими користувалися раніше в лабораторіях, наразі є менш ефективними.
❓Для жінки діагноз рак шийки матки є шокуючим. Як попередити рак шийки матки саме з точки зору лабораторних досліджень?
✅Обов’язковим при проходженні гінекологічного огляду є цитологічний скринінг на рак шийки матки. Для жінок від 18 до 60 років за відсутності патології його роблять раз на три роки. А якщо є передумови для захворювання – щорічно.
❓Вражаючий факт: кожен четвертий у світі помирає від тромбозу. Як виявити таке захворювання?
✅Це захворювання має свої симптоми, тому людям потрібно бути уважними до сигналів свого організму. А в лабораторних умовах ми проводимо дослідження системи гемостазу (фіброген+коагулограма). Пацієнт може звернутися до лабораторії як із направленням від лікаря, так і самостійно.
❓Сьогодні в умовах війни багато уваги зосереджується на ментальному здоров’ї. Які дослідження допоможуть зрозуміти причини перепадів настрою, депресивних станів?
✅Поряд зі звичними дослідженнями на гормони чи дефіцити, які призначаються неврологами, психіатрами, психотерапевтами, ендокринологами, є інші – на наявність наркотичних речовин. Наразі це серйозна проблема, зокрема – серед молоді. Втеча від реальності, намагання побороти свій складний емоційний стан призводять до того, що люди все частіше вживають різні речовини. В таких станах вони сідають за кермо. Наслідки досить серйозні і про це важливо говорити не лише серед медичної спільноти, а й на рівні уряду.
?Дякуємо, Ларисо Петрівно, за цю розмову. А нашим пацієнтам традиційно нагадуємо, що самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я.