ЯК ВИПИСАТИ РЕЦЕПТ НА ОПІОЇДНІ АНАЛЬГЕТИКИ ДЛЯ ПАЛІАТИВНИХ ХВОРИХ
При хронічному больовому синдромі паліативним хворим можуть допомогти лише опіоїдні анальгетики.
В Україні можна отримати за рецептами препарати, які містять морфін, кодеїн, трамадол, налбуфін та ін.
Рецепт на опіоїдні анальгетики для паліативних пацієнтів може виписати як вузький спеціаліст – наприклад, онколог, у якого спостерігається пацієнт, так і сімейний лікар, з яким у пацієнта укладена декларація. Крім того, право призначати та виписувати рецепти на наркотичні засоби мають медичні працівники мобільної паліативної бригади.
Виписати рецепт може лікар закладу охорони здоров’я будь-якої форми власності: комунальної, приватної та навіть лікар-ФОП. Головне – наявність ліцензії на медичну практику.
Лікар, що працює у закладі охорони здоров’я, зазначає в рецепті дані про цей заклад – його найменування, місцезнаходження, код ЄДРПОУ, дата видачі ліцензії тощо.
Лікар ФОП – місце провадження діяльності, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта, номер та дату видачі ліцензії на провадження господарської діяльності тощо.
Рецепт дійсний протягом 10 днів з дня виписування. Для хворих та тяжкохворих в одному рецепті зазначаються кількість препарату, достатня для10-денного курсу лікування, а при наданні паліативної допомоги – 15-денного курсу.
Якщо кількість діючої речовини на рецепті перевищує затверджені законом норми (https://bit.ly/3AhGBjm), лікар має зробити позначку «Хронічно хворому» та додатково засвідчити її підписом та печаткою.
Рецепт виписується на рецептурних бланках форми № 3 (ф-3), які виготовляються на папері рожевого кольору розміром 75х120 мм і мають наскрізну нумерацію. Обіг таких бланків суворо контролюється державою.
Підписує рецепт та ставить печатку тільки лікар, що його виписує. Жодних інших підписів на рецепті не має бути і їх не мають права вимагати.
Якщо пацієнт має право на отримання препаратів безоплатно, з доплатою або на пільгових умовах, лікар виписує разом з рецептом на бланку ф-3 рецепт на бланку ф-1. Наприклад, на безоплатні ліки мають право особи з інвалідністю та особи, які отримують державну соціальну допомогу, призначену замість пенсії, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорій 1 та 2, учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та інші.
Всі категорії пільговиків визначені у Постанові №1303 https://bit.ly/3Ae87hH. Але потрібно враховувати, що покриття витрат на відпуск ліків на пільгових умовах відбувається за рахунок місцевих бюджетів на охорону здоров’я. Тому, залежно від регіону, можливості отримати ліки безоплатно будуть відрізнятися.