ХВИЛИНИ МОЖУТЬ ВРЯТУВАТИ ЖИТТЯ! ВИВЧИТЬ ОЗНАКИ ІНСУЛЬТУ, ДОПОМОЖІТЬ БЛИЖНЬОМУ!

Інсульт – це стан, при якому порушується кровопостачання мозку, що призводить до кисневого голодування, пошкодження мозку та втрати функцій.
Інсульт може викликати незворотні пошкодження, включаючи частковий параліч і зниження когнітивних функцій (порушення мови, розуміння і пам’яті). Ступінь і місце пошкодження визначають тяжкість інсульту. Вплив інсульту може бути короткостроковим і довгостроковим, в залежності від того, яка частина мозку уражена і як швидко він лікується. Люди, які пережили інсульт, можуть мати різні форми інвалідності.
Головними факторами ризику розвитку інсульту є: підвищений артеріальний тиск; захворювання серця (інфаркт міокарда, ішемічна хвороба серця, ревматичні пороки серця, миготлива аритмія); цукровий діабет; підвищене згортання крові; високий рівень холестерину; вроджені чи набуті внаслідок атеросклерозу та інших захворювань анатомічні зміни сонних і хребетних артерій; обтяжена спадковість (інсульт, інфаркт міокарда, артеріальна гіпертонія, підвищений рівень холестерину у батьків, братів або сестер); нездоровий спосіб життя (стреси, особливо тривалі, зловживання алкоголем і куріння, гіподинамія, надмірна вага). Останнім часом стали виділяти ще один дуже суттєвий фактор ризику інсульту – синдром обструктивного апное сну (зупинки дихання уві сні).
Зростає кількість доказів того, що інфекція COVID 19 збільшує ризик інсульту. Це стосується навіть молодих людей і людей, у яких немає інших факторів ризику інсульту.
Особливу увагу на своє здоров’я потрібно звернути, якщо виникли такі симптоми:
– провали в пам’яті, періодичні утруднення мови;
– короткочасне відчуття слабкості або оніміння в руці, нозі або на обличчі;
– тимчасова сліпота на одне око або випадання полів зору;
– напади сильного запаморочення і похитування при ходьбі;
– відчуття оніміння в ногах або болі в литках ніг, що виникає при ходьбі і проходить під час зупинки (так звана перемежаюча кульгавість);
– хропіння з періодичними зупинками дихання уві сні, почуття розбитості і втоми після нічного сну.
При появі таких неприємних сигналів потрібно негайно звернутися до лікаря! Чим раніше розпочато лікування, тим більше шансів уникнути важких ускладнень.
Симптоми інсульту:
– раптова слабкість в руці, нозі, обличчі, найчастіше на одній стороні тіла;
– раптове порушення свідомості, проблеми з мовою або з розумінням мови;
– раптові проблеми із зором в одному або обох очах;
– раптове порушення ходи, запаморочення, втрата рівноваги або координації;
– раптовий сильний головний біль з невідомої причини.
Дуже важливо відразу розпізнати симптоми інсульту, щоб якомога швидше викликати бригаду швидкої допомоги (відразу уточнивши, що мова йде про підозру на інсульт) і почати лікування. Адже чим раніше розпочати лікування, тим краще людина відновлюється після інсульту.
Важливо пам’ятати що час, за який потрібно встигнути відновити кровотік в артерії після інсульту і зупинити загибель клітин головного мозку («терапевтичне вікно») – 4 години.
Порятунок життів і поліпшення результатів після інсульту починається задовго до того, як пацієнт вступить в контакт з медичним працівником. Все починається з обізнаності громадськості про симптоми інсульту, що прискорює звернення до спеціалізованого лікування, яке зводить до мінімуму пошкодження головного мозку, збільшує доступні варіанти лікування, знижуючи ризик смерті та інвалідності. Швидкий доступ до лікування рятує життя і прискорює одужання.
За даними Всесвітньої організації боротьби з інсультом (WSO) щорічно у всьому світі інсульт трапляється майже у 14 мільйонів людей. Інсульт є другою за значимістю причиною смерті і третьою за значимістю причиною інвалідності в усьому світі.