ОБЕРЕЖНО! ГЕЛЬМІНТОЗИ!

Гельмінтози (глистяні інвазії) є актуальною проблемою громадського здоров’я. За даними 2022 року частка цієї патології в структурі всіх зареєстрованих в області інфекційних хвороб (крім гострих респіраторних захворювань) перевищувала 20%, а показник захворюваності на гельмінтози в області становив 37,2 випадків на 100 тис. населення, що перевищувало показники навіть таких хвороб як вірусні гепатити та туберкульоз.
Небезпека гельмінтозів для людини пов’язана з можливістю серйозних ускладнень у вигляді пневмоній, міокардитів, тромбозів судин, менінгоенцефалітів, перитонітів, що можуть мати фатальні наслідки, а також з труднощами їх діагностики – майже 95% випадків глистяних інвазій у мешканців області є випадковими знахідками при проведенні профілактичних досліджень.
Результати санітарно-епідеміологічного моніторингу свідчать про зростання забрудненості ґрунтів Сумської області яйцями гельмінтів. Територіями ризику є дитячі майданчики житлової зони та пляжі. Показник забрудненості яйцями гельмінтів ґрунту дитячих майданчиків був найнижчим у 2018 році – тоді 6,94% проб ґрунту містили збудників глистяних інвазій, в 2022 році цей показник статистично значуще збільшився до 10,09%.
Забрудненість пляжів була мінімальною в 2019 році – 2,92% проб ґрунту містили яйця гельмінтів, а в 2022 році кількість таких проб збільшилась до 9,76%.
Вибіркове санітарно-паразитологічне дослідження дитячих майданчиків у м. Суми, проведене у квітні 2023 року показало наявність яєць токсокар у кожній десятій пробі ґрунту, що була доставлена в лабораторію для дослідження (9,9% пробл містили яйця токсокар).
На територіях Ямпільської ОТГ забрудненість дитячих майданчиків житлової зони та зони відпочинку виявилась ще вищою – 30% проб ґрунту містили яйця токсокар. Єдиним джерелом цих гельмінтів є хворі на токсокароз собаки й коти. З екскрементами цих тварин яйця токсокар потрапляють у ґрунт, де вони зберігаються протягом року і більше, а потім із забрудненими руками та овочами потрапляють в організм людини. Тим часом в області й досі не об лаштовані місця для належного вигулу домашніх тварин, як цього вимагає ст. 30 Закону України «Про благоустрій населених пунктів) № 2807-IV від 6.09.2005 року (зі змінами від 17.05.2012 р.) та зовсім не контролюється дотримання правил вигулу тварин. Ситуація ускладнюється збільшенням в області кількості безпритульних собак та котів. Це підтверджується зростанням числа укусів населення безпритульними собаками та котами. Так, в м. Суми в період із січня по квітень 2022 року 43% укусів було нанесено людям безпритульними собаками та котами, а за аналогічний період 2023 року цей показник збільшився до 53%. Численна популяція безпритульних тварин у населених пунктах створює постійний резервуар токсокарозу.
Зупинити динаміку поширення захворюваності на гельмінтози можна. Власникам домашніх тварин варто дотримуватись правил утримування та вигулу своїх улюбленців.