що варто знати про психологічне насильство?
Створено: 4 Грудня 2023
Міжнародна кампанія «16 днів активних дій проти гендерно зумовленого насильства»
вже стартувала, і сьогодні ми говоримо із психологинею Лебединської лікарні Мариною Балабан про абʼюз і насильство:
Ми всі добре розуміємо, що насильство – це не ok. Але, зрештою, саме поняття значно ширше, ніж хтось когось вдарив чи, до прикладу, образив непристойними виразами. Як розпізнати насильство?
Багато жінок, які ніколи не зазнавали побоїв, але щодня чують образи на свою адресу, відчувають психологічний тиск. Ментальні приниження такі ж болючі, як і сліди від побоїв, але візуально вони непомітні. Психологічним насильством можуть бути будь-які слова, що впливають на психоемоційний стан людини. Проте не кожна сварка є прикладом психологічного насильства. Ознаки його такі:
Словесні образи, погрози, приниження, залякування, переслідування
Маніпулювання, контроль за життям потерпілого/потерпілої
Звинувачення, засудження, використання нецензурних слів
Всіляке ігнорування як серед дорослих, так і серед дітей
Погрози, заборона самостійно приймати рішення
Ізолювання від спілкування з близькими, рідними, друзями (посягання на особистий простір, моніторинг профілю у соцмережах, повідомлень у месенджерах)
Знецінення людини, її досягнень
Окремий (чи навіть поодинокий ) конфлікт чи сварка це не психологічне насильство. Насильство є свідомою систематичною поведінкою.
Насильство і абʼюз – це одне й теж?
Аб’юз і насильство поняття схожі, але не тотожні. Абʼюзер чинить насильство усвідомлено. Проте людину, яка вчиняє насильство, можуть називати по-іншому:
Гвалтівник
Кривдник
Агресор
Насильник
Такі люди частіше діють несвідомо.
Як зрозуміти, що людина потерпає від насильства?
Збоку ментального здоров’я можемо спостерігати тривожність, тремор в руках, голосі, побоювання партнера, намагання завжди догодити йому, виправдовування свого стану власною незграбністю. Також можливе уникнення розмов про партнера і особисте життя, зміни у поведінці. Людина, яка завжди була розкутою, стає стримана, не рішуча, має низьку самооцінку. Серед іншого – відмова від хобі, прогулянок друзями, спілкування з родичами, скарги на погане самопочуття, схуднення, погіршення сну, апатія. Можливий дисбаланс у звичному графіку роботи чи навчання, наприклад, запізнення, перенесення зустрічі в останні хвилини. Можемо також спостерігати звітування телефоном про кожен крок, використання фінансів. При цьому потерпілий чи потерпіла виправдовують поведінку свого партнера, зсилаючись на особливості характеру.
Нерідко потерпілими від насильства керують почуття страху і сорому. Що варто робити цим людям?
Перш за все, створити сприятливий психологічний клімат у родині, а саме:
Поважати себе і цінувати, вміти говорити «ні», стримувати негативні емоції і власні, і партнера
Піклуватися про себе, не вимагаючи цього від партнера.
Просити про допомогу, а відповідальність розділяти порівну
Вести діалог у парі (домовлятися, знаходити компроміси, не тільки слухати, а й чути).
У щоденній практиці часто доводиться мати справу з випадками насильства?
Такі випадки трапляються. Найчастішим є психологічне насильство щодо дітей. Воно виправдовується досвідом, потребами виховання, нездатністю дітей самостійно подбати про себе і захистити себе. Часто батьки не розуміють, що їхні дії (бездіяльність) і слова є психологічним насильством.
А якщо говорити про дорослих, це частіше жінки чи чоловіки?
Насильником може бути будь хто, незалежно від статі. Жінки і чоловіки по-різному вдаються до психологічного насильства. Однак жінки більш вразливі до проявів насильства, тому частіше потерпають від нього.
Куди звернутися за допомогою тим, хто потерпає від насильства?
Якщо ви опинилися у складних життєвих обставинах, потребуєте підтримки, допомоги, або ж вам потрібна консультація, можете звернутися до:
місцевого управління у справах сім’ї та молоді або до центру соціально-психологічної допомоги;
центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Крім того, ви можете зателефонувати на на Національну «гарячу» лінію з питань запобігання насильству в сім’ї, торгівлі людьми та гендерної дискримінації за номерами телефонів: 116 123 (безкоштовно з мобільних телефонів) або O 8OO 5OO 335 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).