що варто знати про психологічне насильство?

Міжнародна кампанія «16 днів активних дій проти гендерно зумовленого насильства»
вже стартувала, і сьогодні ми говоримо із психологинею Лебединської лікарні Мариною Балабан про абʼюз і насильство:
❓Ми всі добре розуміємо, що насильство – це не ok. Але, зрештою, саме поняття значно ширше, ніж хтось когось вдарив чи, до прикладу, образив непристойними виразами. Як розпізнати насильство?
✔️ Багато жінок, які ніколи не зазнавали побоїв, але щодня чують образи на свою адресу, відчувають психологічний тиск. Ментальні приниження такі ж болючі, як і сліди від побоїв, але візуально вони непомітні. Психологічним насильством можуть бути будь-які слова, що впливають на психоемоційний стан людини. Проте не кожна сварка є прикладом психологічного насильства. Ознаки його такі:
🔹 Словесні образи, погрози, приниження, залякування, переслідування
🔹 Маніпулювання, контроль за життям потерпілого/потерпілої
🔹 Звинувачення, засудження, використання нецензурних слів
🔹 Всіляке ігнорування як серед дорослих, так і серед дітей
🔹 Погрози, заборона самостійно приймати рішення
🔹 Ізолювання від спілкування з близькими, рідними, друзями (посягання на особистий простір, моніторинг профілю у соцмережах, повідомлень у месенджерах)
🔹 Знецінення людини, її досягнень
Окремий (чи навіть поодинокий ) конфлікт чи сварка це не психологічне насильство. Насильство є свідомою систематичною поведінкою.
❓ Насильство і абʼюз – це одне й теж?
✔️ Аб’юз і насильство поняття схожі, але не тотожні. Абʼюзер чинить насильство усвідомлено. Проте людину, яка вчиняє насильство, можуть називати по-іншому:
📍 Гвалтівник
📍 Кривдник
📍 Агресор
📍 Насильник
Такі люди частіше діють несвідомо.
❓ Як зрозуміти, що людина потерпає від насильства?
✔️ Збоку ментального здоров’я можемо спостерігати тривожність, тремор в руках, голосі, побоювання партнера, намагання завжди догодити йому, виправдовування свого стану власною незграбністю. Також можливе уникнення розмов про партнера і особисте життя, зміни у поведінці. Людина, яка завжди була розкутою, стає стримана, не рішуча, має низьку самооцінку. Серед іншого – відмова від хобі, прогулянок друзями, спілкування з родичами, скарги на погане самопочуття, схуднення, погіршення сну, апатія. Можливий дисбаланс у звичному графіку роботи чи навчання, наприклад, запізнення, перенесення зустрічі в останні хвилини. Можемо також спостерігати звітування телефоном про кожен крок, використання фінансів. При цьому потерпілий чи потерпіла виправдовують поведінку свого партнера, зсилаючись на особливості характеру.
❓ Нерідко потерпілими від насильства керують почуття страху і сорому. Що варто робити цим людям?
✔️ Перш за все, створити сприятливий психологічний клімат у родині, а саме:
🔹Поважати себе і цінувати, вміти говорити «ні», стримувати негативні емоції і власні, і партнера
🔹 Піклуватися про себе, не вимагаючи цього від партнера.
🔹 Просити про допомогу, а відповідальність розділяти порівну
🔹 Вести діалог у парі (домовлятися, знаходити компроміси, не тільки слухати, а й чути).
❓ У щоденній практиці часто доводиться мати справу з випадками насильства?
✔️ Такі випадки трапляються. Найчастішим є психологічне насильство щодо дітей. Воно виправдовується досвідом, потребами виховання, нездатністю дітей самостійно подбати про себе і захистити себе. Часто батьки не розуміють, що їхні дії (бездіяльність) і слова є психологічним насильством.
❓ А якщо говорити про дорослих, це частіше жінки чи чоловіки?
✔️ Насильником може бути будь хто, незалежно від статі. Жінки і чоловіки по-різному вдаються до психологічного насильства. Однак жінки більш вразливі до проявів насильства, тому частіше потерпають від нього.
❓ Куди звернутися за допомогою тим, хто потерпає від насильства?
✔️Якщо ви опинилися у складних життєвих обставинах, потребуєте підтримки, допомоги, або ж вам потрібна консультація, можете звернутися до:
✅місцевого управління у справах сім’ї та молоді або до центру соціально-психологічної допомоги;
✅центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
✅Крім того, ви можете зателефонувати на на Національну «гарячу» лінію з питань запобігання насильству в сім’ї, торгівлі людьми та гендерної дискримінації за номерами телефонів: 116 123 (безкоштовно з мобільних телефонів) або O 8OO 5OO 335 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).