З 8 ЛИСТОПАДА В УКРАЇНІ ВИДАЮТЬ ДОВІДКИ ПРО НАЯВНІ ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ВАКЦИНАЦІЇ ВІД COVID-19. ЩО Є ПРОТИПОКАЗАННЯМ ДО ВАКЦИНАЦІЇ?

Наказом Міністерства охорони здоров’я затверджено форму довідки для тих, у кого є протипоказання до вакцинації від коронавірусу.
Довідку про постійні чи тимчасові протипоказання до вакцинації проти коронавірусу COVID-19 видає сімейний лікар або лікуючий лікар.
Форма № 028-1/о “Висновок лікаря щодо наявності протипоказань до вакцинації проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” заповнюється на підставі медичних записів про стан здоров’я пацієнта з урахуванням критеріїв, які визначаються відповідно до Інструкцій до застосування вакцин, рішень НТГЕІ та “Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень”, затвердженого наказом МОЗ від 16 вересня 2011 року № 595 (у редакції 2019 року).
Єдиним АБСОЛЮТНИМ І ПОСТІЙНИМ протипоказанням до щеплення конкретною вакциною є важка алергічна реакція або анафілактичний шок на першу дозу цієї вакцини.
ТИМЧАСОВІ ПРОТИПОКАЗАННЯ:
– Гострі захворювання з температурою вище 38°C. У такому разі вакцинацію можна відкласти на термін до 2 тижнів від початку захворювання.
– Лікування моноклональними антитілами або реконвалесцентною плазмою. Вакцинація може бути проведена через 90 днів після закінчення терапії.
– Введення вакцин проти інших інфекційних хвороб. Вакцинацію від COVID-19 можна зробити через 14 днів після цього. Виняток – інактивована вакцина проти грипу. Її можна вводити безвідносно до часу вакцинації від ковід.
– Проба з туберкуліном або аналіз крові на туберкульоз (IGRA). Вакцинацію слід відкласти до завершення проби.
Якщо людина вже перехворіла на коронавірус, то вакцинацію можна відкласти на три місяці. Але щепитися треба не раніше, ніж через 28 днів від першого дня симптомів або підтвердження діагнозу.
ОСОБЛИВІ СТАНИ, КОЛИ ВАКЦИНАЦІЮ СЛІД РОБИТИ З ОБЕРЕЖНІСТЮ:
– Онкологічна хвороба. Вакцинація від COVID-19 таких людей є пріоритетною, але потрібно дотримуватися рекомендацій, які розробила Національна група фахівців з імунопрофілактики.
– Аутоімунне захворювання. Пацієнти, які проходять лікування препаратом “Ритуксимаб”, повинні відкласти вакцинацію щонайменше на чотири тижні після останньої дози цього препарату.
– Імунодефіцит. Поки що недостатньо даних, аби оцінити ефективність та ризики вакцини для людей із важкими імунодефіцитними станами. Але оскільки вакцина не є “живою”, а люди з імунодефіцитом мають вищий ризик важкого перебігу коронавірусу, фахівці все ж схиляють до того, що їх можна вакцинувати.
Фахівці МОЗ також наголошують – вагітність та грудне вигодовування не є протипоказаннями до вакцинації.
Довідка про протипоказання до щеплень проти ковіду: хто може отримати її на Сумщині